Kastracja, a sterylizacja

Kastracja kota – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zapobieganie zachodzeniu w ciążę u kotów jest kluczowe i dotyczy zarówno zwierząt domowych, jak i dziko żyjących w celu kontroli populacji. Kastracja kotów jest zabiegiem nieskomplikowanym, skutecznym, bezpiecznym, zdrowym i dodatkowo niedrogim. Dlatego każdy właściciel zwierzęcia powinien pamiętać o jego wykonaniu wtedy, gdy nie zamierza rozmnażać zwierzęcia.

Kastracja, a sterylizacja

Często stosuje się zamiennie terminy kastracji i sterylizacji, jednak oznaczają one innego rodzaju zabiegi. Sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów u kocurów lub jajowodów u kotki. Kastracja to usunięcie gonad całkowicie, czyli jajników i macicy u kotek oraz jąder u samców.

Kiedy wykonać kastrację?

Zabieg zaleca się wykonać po osiągnięciu dojrzałości układu moczowo-płciowego zwierzęcia, najlepiej przed rozpoczęciem aktywności seksualnej i ciąży u zwierzęcia, chociaż przeprowadza się też zabiegi aborcyjne połączone z kastracją. U kotek najczęściej ma on miejsce przed pierwszą rują w wieku około 9 miesięcy, natomiast u kocurów zalecany jest przed rozpoczęciem znaczenia terenu w wieku około 6 miesięcy – należy skonsultować się z weterynarzem, który indywidualnie wskaże, kiedy kastracja kota powinna być wykonana.

Zalety kastracji

  • brak ryzyka ciąży u kotek i zdolności zapładniania u kocurów
  • wydłużenie życia zwierzęcia
  • zwierzę staje się spokojniejsze i bardziej przywiązane do właściciela, mniej agresywne i mniej skłonne do uciekania z domu
  • brak ryzyka nowotworów i innych groźnych schorzeń

Przebieg zabiegu kastracji

Przed zabiegiem należy nie podawać zwierzęciu jedzenia przez okres około 12 godzin, a picia przez około 4 godzin. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i trwa on od 15 minut u kota do około godziny u kotki. W przypadku braku powikłań zwierzę można zabrać do domu tego samego dnia, po wybudzeniu u weterynarza.

Po zabiegu kastracji należy zastosować u zwierzęcia specjalne ubranie pooperacyjne, by chronić ranę. Codziennie należy kontrolować stan rany pooperacyjnej i w wyznaczonym czasie zgłosić się do weterynarza na kontrolę i zdjęcie szwów.

Po kastracji wzrasta ryzyko otyłości u zwierząt ze względu na zmieniony metabolizm, dlatego należy kontrolować stale jego masę ciała. Zalecane jest też podawanie karmy dla zwierząt kastrowanych, która ma obniżoną kaloryczność i odpowiada za dobrą pracę układu moczowego.

Artykuł powstał dzięki pomocy

lek.wet. A Chojnowskiej

z Przychodni Weterynaryjnej NOE Katowice

strona www: przychodnia-noe.pl