Okresowe badania zwierząt

Badania okresowe zwierząt

Najskuteczniejszym sposobem kontroli zdrowia zwierząt są okresowo przeprowadzane badania profilaktyczne i diagnostyczne u weterynarza. Zwierzęta nie mogą powiedzieć nam, że coś im dolega, a nie zawsze po ich zachowaniu właściciel jest w stanie orzec, czy konieczna jest wizyta w gabinecie. W związku z tym badania okresowe zwierząt są zalecane przez każdego weterynarza – dla psów, kotów, fretek i innych zwierząt domowych i pozostałych.

Kiedy wykonać badanie okresowe u zwierzęcia?

badania okresowe zwierzątZaleca się, aby badania okresowe przeprowadzane były raz do roku lub częściej, jeśli zalecił tak lekarz weterynarz. Dzięki corocznemu badaniu będzie można mieć pewność, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów czynności zaradcze zostaną podjęte o czasie.

Jak przeprowadza się badania okresowe?

Do badań okresowych zalicza się:

  • badanie profilaktyczne wykonane przez lekarza weterynarii – ważenie zwierzęcia, badanie serca stetoskopem, mierzenie temperatury, oglądanie jamy ustnej w celu stwierdzenia chorób zębów i dziąseł, sprawdzenie skóry i sierści
  • analiza krwi i moczu – zaleca się pobieranie krwi i moczu do badań diagnostycznych w profilaktyce, aby w porę wykryć zagrożenia
  • okresowe odrobaczanie zwierzęcia – w ramach badań lekarz weterynarz może przeprowadzić także odrobaczenie zwierzęcia
  • szczepienia okresowe – przeciw wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym u zwierząt, zaleca się ich powtarzanie co rok

Podczas wizyty weterynarz może także doradzić wybór odpowiedniej karmy dla zwierzęcia oraz suplementów diety. W przypadku, gdy potrzebna jest pomoc, podejmowane są odpowiednie ku temu działania – często szybciej niż wtedy, gdy dawałyby widoczne i bolesne dla zwierzęcia objawy.

Dlatego każdy właściciel zwierzęcia powinien pamiętać o tym, żeby zabierać go regularnie, co roku do gabinetu weterynaryjnego. Dzięki badaniom okresowym zwierząt można w porę zapobiegać groźnym chorobom i przeprowadzić niezbędne szczepienia i odrobaczenie. Na badania okresowe można umówić się w każdym gabinecie weterynaryjnym.

Pomoc przy opracowaniu artykułu:

lek. wet. K. Kuczwiśta

Szczecin, 20 lutego 2015