Szczepienia przeciw wściekliźnie

Szczepienia przeciw wściekliźnie

Wścieklizna jest niebezpieczną chorobą zakaźną zwierząt, która może przenieść się także na człowieka. Jest to choroba wirusowa, która wywoływana przez wirus Rabies virus (RABV). Rezerwuarem zarazków są zarówno ssaki dzikie, jak i domowe – głównie psy i koty. Niestety, do dzisiaj nie jest znany lek przeciw wściekliźnie, ale istnieje skuteczne szczepienie na wściekliznę.

Przebieg i objawy wścieklizny

Do zakażenia wścieklizną dochodzi najczęściej poprzez kontakt bezpośrednio – przez oślinienie uszkodzonej skóry lub pokąsanie. Chorobę cechuje długi okres utajenia wynoszący średnio od 1 do 3 miesięcy.

szczepienia przeciw wściekliźniePrzebieg choroby może mieć postać gwałtowną lub cichą – porażenną. U człowieka w początkowym okresie występują objawy takie jak: mrowienie w miejscu pokąsania, zmęczenie, gorączka, później konwulsje, światłowstręt, wodowstręt i ślinotok. Zwierzęta zarażone wścieklizną najczęściej zmieniają swoje zwyczaje, są bardziej wrażliwe na ból, mają również światłowstręt, wodowstręt i ślinotok.

Profilaktyka – szczepienia przeciw wściekliźnie

W związku z tym najważniejsze jest zapobieganie wściekliźnie. Od dawna przeprowadzane są szczepienia – wścieklizna jest możliwa dzięki nim do opanowania zarówno u zwierząt dzikich, jak i domowych. Profilaktycznie szczepi się też osoby szczególnie narażone na kontakt z wirusem. Przy podejrzeniu ekspozycji stosuje się szczepienia, dlatego osoba, która jest pokąsana przez zwierzę, nawet jeżeli zostało ono zaszczepione, jest także poddawana szczepieniu.

Szczepienie na wściekliznę u psów jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku, jednak ze względu na bezpieczeństwo warto także poddawać szczepieniu koty i fretki, szczególnie te, które są wypuszczane na zewnątrz, ponieważ wtedy ryzyko zakażenia jest wyższe.

Szczepienie przeciw wściekliźnie można wykonać w każdym gabinecie weterynaryjnym. Przed szczepieniem zaleca się przebadanie zwierzęcia na obecność pasożytów i robaków i w przypadku pozytywnego wyniku odrobaczenie go. Szczepienia nie wykonuje się także, gdy zwierzę jest aktualnie chore, ma mniej niż 12 tygodni lub jest w okresie ciąży.

Autor: J. Marchewa,

Warszawa, 09.II.2015

http://diamondstaff.pl