Samodzielne usuwanie kleszcza u psa i kota

Samodzielne usuwanie kleszcza u psa i kota

Przychodzisz ze swoim pupilem ze spaceru i podczas ściągania smyczy, czy rozczesywaniu sierści okazuje się, że przyniósł ze sobą niechcianego „gościa”. Choćbyś używał wszystkich możliwych produktów dostępnych na rynku, jak krople do wcierania w skórę, produkty w spreyu oraz przeciw kleszczowe obroże, nie zawsze jesteś w stanie ustrzec pupila przed wszędobylskimi kleszczami. Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziesz szkodnika u swojego psa czy kota?

Jeśli taka sytuacja się wydarzy, nie wpadaj w panikę. Wbrew pozorom usunięcie kleszcza nie jest takie trudne pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią wiedzę na ten temat.

Kleszcz siedlisko chorób

przyrzad-do-usuwania-kleszczyAby zostać zaatakowanym przez kleszcza, nie trzeba wcale jechać na Mazury. Te popularne pasożyty, żerujące nie tylko na zwierzętach, lecz również na ludziach, są nosicielami wielu groźnych chorób, dlatego tak istotne jest, by zachować szczególną ostrożność w lasach czy dużych parkach. Jeśli często wyjeżdżasz z pupilem za miasto, by ustrzec się boreliozy czy zapalenia opon mózgowych, po każdym takim wypadzie, przeglądaj jego skórę. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza, a więc w pachwinach, za uszami, na szyi i pod pachami – to wymarzone tereny do żerowania dla kleszczy.

Usuwanie krok po kroku

Pierwszą i najważniejszą kwestią zaraz po dostrzeżeniu szkodnika jest niesmarowanie go niczym. To bardzo częsty błąd właścicieli zwierząt, którzy wcierając w pasożyta maści, olej lub masło, mają nadzieję, że ten sam wyjdzie. Nic z tych rzeczy! Tego typu substancje tylko go podrażniają (kleszcz będzie wymiotować), odcinają mu dopływ powietrza, a przez to mogą spowodować podskórne zakażenie u twojego pupila. Aby usunąć kleszcza potrzebna będzie ci pęseta, dostępna w każdym sklepie zoologicznym, takim jak NaszeZoo.pl. Podczas „zabiegu” pamiętaj, aby chwycić go delikatnie za tułów i odkręcać jak śrubę, w kierunku przeciwnych do ruchu wskazówek zegara. Rób to ostrożnie, by w ciele psa czy kota, nie została głowa pasożyta. Po skończonej procedurze przeczyść rankę po ukąszeniu wodą utlenioną i obserwuj ją przez jakiś czas, czy nie dobrze się goi.

Sprzęt do zadań specjalnych

Na rynku zoologicznym znajdziesz również wiele dedykowanych narzędzi do usuwania kleszczy. Są to między innymi łopatki z rączką czy przyrządy w kształcie karty kredytowej. To szybki i bezpieczny sposób na usunięcie szkodnika, który zmniejszy ryzyko rozerwania kleszcza i ułatwi „zabieg” w twoim domu.